Užitečný pomocník hlídá, aby dítě nevystoupilo pod auto

I tak rutinní záležitost jako vystupování z auta může být nebezpečná, ať už pro posádku, nebo třeba projíždějícího cyklistu. Obzvlášť, když do hry vstupují děti. Jeden ze zajímavých asistenčních systémů z posledních let tyto situace dokáže ohlídat.

Užitečný pomocník hlídá, aby dítě nevystoupilo pod auto

Zezadu se nemusí blížit jen auto, ale také třeba cyklista nebo chodec.

Je to noční můra každého řidiče: že jeho dítě vyběhne při vystupování z vozu rovnou pod jiné auto, nebo otevře dveře někomu do cesty. Klidně to ale může být i dospělý pasažér nebo nesoustředěný šofér. Základem prevence je samozřejmě budování správných návyků pro cestování autem – pasažér by se měl ve chvíli, kdy bere za kliku dveří, vždy ohlédnout přes rameno a dostatečně ujistit, že kolem právě nikdo neprojíždí ani se neblíží.

Lidé ale chybují a i dobře naučené návyky mohou v některých situacích vzít za své, obzvlášť ve stresu. Děti jsou pak samostatná kapitola. Proto někteří výrobci do svých vozů dávají asistenčnt pro bezpečné vystupování, který skrze systém hlídání mrtvého úhlu sleduje situaci za autem nejen během jízdy, ale i po zastavení. Cestujícího v případě hrozícího nebezpečí buď varuje, nebo rovnou zamkne dveře. Vyzkoušeli jsme, jak to funguje v praxi:


Tipy pro vystupování dětí z auta

  • Naučte děti, že si smí bezpečnostní pás odepnout až ve chvíli, kdy jim to dovolíte
  • Pokud je to možné, přimějte pasažéry na zadních sedadlech, ať vždy vystupují na stranu k chodníku, nikoli do vozovky
  • Zdůrazněte dětem, ať dveře otevírají pomalu a vždy se rozhlédnou
  • I malé děti, které sotva chodí, už chtějí vystupovat z auta samy; podpořte je v tom, ale vždy jim asistujte a stůjte tak, aby nemohly vyběhnout nechtěným směrem
  • Pokud děti rady nerespektují, naučte se používat dětskou pojistku ve dveřích

Zpět